2019 NPC Bermuda Championships

Website

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner

Dan Rollo

Super Heavyweight (3)

1. Matheus dosSantos Donaire

2. Nicky Gonzalez

3. Anthony Tedesco

Heavyweight (4)

1. Dan Rollo

2. Josh Cain

3. Tony Searle

4. Saleh Aldoub

Light Heavyweight (4)

1. Yumon Eaton

2. Nate Telow

3. Winston Weekes

4. Paul Decouto

Middleweight (5)

1. Fazal Abbass

2. Sebastian Alvarez

3. Jonathan Temple

4. Juan Soto

5. Javaughn Dill

Lightweight (2)

1. Paul Wilson

2. Jeftha Miller

Novice (1)

1. Anthony Tedesco

Masters Over 35 (4)

1. Nate Telow

2. Saleh Aldoub

3. Richard Gosselin

4. Juan Soto

Masters Over 40 (2)

1. Saleh Aldoub

2. Richard Gosselin

Masters Over 50 (5)

1. Winston Weekes

2. Richard Gosselin

3. Jeftha Miller

4. Paul Simons

5. Paul Decouto

Masters Over 60 (1)

1. Coach John Jenkins

FIGURE

Overall Winner

Samantha Mills

Class A (4)

1. Samantha Mills

2. Perla Rodriguez

3. Famella Haryanto

4. Joy Eve

Class B (3)

1. Viviane Sajousse

2. Riley Wallbank

3. Alla Takhtay

Class C (3)

1. Jena Hill

2. Chanika Jones

3. Cynthia Thomas

Class D (1)

1. Karen Dallas

Novice (5)

1. Zoe Roberts

2. Angela Tucci-Browne

3. Andrea Proctor

4. Chanika Jones

5. Cynthia Thomas

Masters Over 35 (3)

1. Riley Wallbank

2. Famella Haryanto

3. Chanika Jones

Masters Over 40 (5)

1. Samantha Mills

2. Riley Wallbank

3. Angela Tucci-Browne

4. Joy Eve

5. Karen Dallas

Masters Over 50 (2)

1. Andrea Proctor

2. Cynthia Thomas

BIKINI

Overall Winner

Lauren D'Amico

Class A (4)

1. Maria Barkigia

2. Nathalie Ramirez

3. Larissa Miljavec

4. Jane Allen

Class B (1)

1. Sarah Qambar

Class C (3)

1. Tasha Star

2. Cindy Lopez

3. Charity Strunc

Class D (8)

1. Lauren D'Amico

2. Paige Walker

3. Holly Ankucza

4. Laura Law

5. Lauren Nicole Balterman

6. Rachel Gonzalez

7. Jennifer Shaw

8. Alexandra Schatz

Class E (7)

1. Nicole Tovey

2. Jenna Maropis

3. Maiarii Fry

4. Karoline Martins

5. Diana Zarillo

6. Jacqueline Tonge

7. Michelle Beausejour

Class F (5)

1. Margarita Yanzina

2. Morgan Washuta

3. Zoe Roberts

4. Lisa Wening Johnston

5. Tiffany Jamaika Wilson

Novice Class A (1)

1. Lauren Nicole Balterman

Novice Class B (3)

1. Margarita Yanzina

2. Maiarii Fry

3. Michelle Beausejour

True Novice (3)

1. Karoline Martins

2. Zoe Roberts

3. Jennifer Shaw

Masters Over 35 (5)

1. Laura Law

2. Maria Barkigia

3. Jacqueline Tonge

4. Jennifer Shaw

5. Alexandra Schatz

Masters Over 40 (3)

1. Shannon Douglas

2. Lisa Wening Johnston

3. Michelle Beausejour

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner

Shun Kaneko

Class A (1)

1. Sunder Singh

Class B (5)

1. Shun Kaneko

2. Mendel Olivier

3. Marvin Chico Babon

4. George Moroianu

5. Javon Darrell

Class C (9)

1. Slavi Goranchovski

2. Cervio Cox

3. David Liang

4. Dave Wolffe

5. Anthony Maynard

6. lloyd SCARLETT

7. Alexander Dill

8. Umar Moulta-Ali

9. Curtis Richardson

Class D (10)

1. Kamel Dickinson

2. Matthew Tracy

3. Basil Raspberry

4. Alan Araujo

5. Deon Brangman

6. Randie Glover

7. Sheldon Effs

8. Arthur Trott

9. Christian Gutierrez

10. Gabriel Patronic

Novice (6)

1. lloyd SCARLETT

2. Terry Spencer

3. Umar Moulta-Ali

4. Arthur Trott

5. Suresh Kumar

6. Rolando Amorim

True Novice (4)

1. Alexander Dill

2. Curtis Richardson

3. Gabriel Patronic

4. Suresh Kumar

Masters Over 35 (5)

1. Cervio Cox

2. Marvin Chico Babon

3. Sheldon Effs

4. George Moroianu

5. Umar Moulta-Ali

Masters Over 40 (5)

1. Sunder Singh

2. Basil Raspberry

3. Matthew Tracy

4. Javon Darrell

5. Rolando Amorim

Masters Over 50 (5)

1. Terry Spencer

2. Basil Raspberry

3. Paul Simons

4. Arthur Trott

5. Andrew Fields

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner

Chase Bergner

Class A (3)

1. Paul Wilson

2. Juan Soto

3. Javaughn Dill

Class B (7)

1. Chase Bergner

2. Fazal Abbass

3. Marvin Chico Babon

4. Dave Wolffe

5. Michael Jones

6. Richard Gayle

7. Jonathan Temple

Class C (5)

1. Josh Cain

2. Tyler Garceau

3. Sean Kelly

4. Randie Glover

5. Paul Decouto

Class D (7)

1. Kiran Shrestha

2. Norbert Tymczak

3. Matthew Tracy

4. Darren Norris

5. Clay Parker

6. Alan Araujo

7. Deon Brangman

Novice (3)

1. Marvin Chico Babon

2. Juan Soto

3. Rolando Amorim

Masters Over 35 (1)

1. Juan Soto

Masters Over 40 (5)

1. Dave Wolffe

2. Richard Gayle

3. Matthew Tracy

4. Richard Gosselin

5. Rolando Amorim

Masters Over 50 (4)

1. Jeftha Miller

2. Richard Gosselin

3. Paul Simons Paul Decouto

WOMEN'S BODYBUILDING

Overall Winner

Sueallen Lottimore

Heavyweight (4)

1. Sueallen Lottimore

2. Jena Hill

3. Candace Jackson

4. Sara Yates-Parker

Lightweight (2)

1. Susan Rebello

2. Perla Rodriguez

Masters Over 35 (1)

1. Sueallen Lottimore

FITNESS

1. Teri Ashbaugh

2. Tara Maglio-Jacobs

3. Meghan Cassidy

4. Mia Sylvestre

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner

Sueallen Lottimore

Class A (4)

1. Sueallen Lottimore

2. Susan Rebello

3. Eva Serber

4. Perla Rodriguez

Class B (4)

1. Xavera Lindsay

2. Jena Hill

3. Candace Jackson

4. Karen Dallas

Masters Over 35 (2)

1. Xavera Lindsay

2. Karen Dallas

WELLNESS

1. Sara Yates-Parker

2. Natasha Trott

3. Samantha Mills

4. Mechelle Willins

5. Alexandra Schatz

6. Chanika Jones

Musclepapa.com providing photoshoots and video shoot services including the use of drones and editing at competitive rates in Florida. We book individuals for fitness-oriented content along with commercial shoots for a variety of industries including real estate and manufacturing. Whether you need photos for your business,  personal portfolio or event John Hawley of Musclepapa.com is available by appointment. We also provide online marketing services including Search Engine Optimization (SEO), web development and copywriting services for a wide range of industries.  More Booking Information

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram